Головна
Новини НПП
Механізми громадського контролю
Комунікація з громадськістю
Репрезентативні ділянки
Послуги
Садивний матеріал
Основні дані
Завдання НПП
Законодавство
Природні умови
Рослинність
Ліси
Тваринний світ
Птахи
Об'єкти неживої природи
Путівники
Туристичні маршрути
Публікації про НПП
Джерела інформації
Рекомендовані сайти
Фотогалерея
Відео
Контакти


Стежками легендарної Тустані

Зупинка 20. Орляк звичайний

Перед нами - панорами гір та гірська лука, яка використовується як сінокіс. Тут добре видно наступ "лісових піонерів" - берези, осики, верби на лучну рослинність (іл.31). Біля стіни лісу бачимо якісь досить високі зелені пишні кущі. Насправді це папороть - орляк звичайний.

Орляк звичайний, молоді осики і берези
31. Орляк звичайний, молоді осики і берези. Фото В. Крамарця

Орляк звичайний. Висока рослина, довжина листків якої сягає до 1,5 м. Кореневище повзуче, довге, дерев'яните, розгалужене. Листки шкірясті одиночні на довгих цупких черешках, яйцевидно-трикутні, двічі-тричі перисто-розсічені, нагадують крило птаха. Пластинка листка дуже ажурна, частки листків яйцевидно-ланцетні, загострені. Органи спороношення (соруси) - це маленькі мішечки, в яких дозріває велика кількість бурувато-жовтих спор. Соруси розміщені на нижній стороні листочка суцільною смужкою вздовж дещо загорнутого краю. Один листок орляка може утворити до трьохсот мільйонів спор, які в суху теплу погоду можна побачити у вигляді хмарки пилу над заростями орляка. Для проростання спор необхідні сприятливі умови - оптимальна вологість та кислотність ґрунту, сприятлива температура навколишнього середовища, відсутність рослин-конкурентів, тощо. Та навіть якщо спора проросте, вона спочатку утворює заросток - зелененьку пластинку на поверхні ґрунту. На спідній частині заростка утворяться жіночі та чоловічі статеві органи, серед яких не всі будуть запліднені, та й не з усіх запліднених рослин зможе вирости нова рослина. Тому орляк більше надіється на вегетативне розмноження з допомогою розростання кореневищ. Саме тому орляк росте чималими заростями. Довжина кореневища може сягати 1,5-2 м. довжини. Кореневище добре милиться, тому наші предки використовували його як замінник мила. Орляк отруйна рослина (як для людей так і для худоби), але використовується в медицині, а в деяких регіонах Європи та Азії його молоді пагони вживають в їжу, заготовляють на зиму - висушуючи як гриби, квасять.

Орляк має інсектицидні властивості - його запах відганяє мух, тарганів та інших комах. Раніше його використовували навіть для виробництва скла - при спалюванні папороті утворювався попіл із великим вмістом поташу.

<<< назад | на початок | вперед >>>

Коментарі

Ім’я або нік
Пошта
Сайт