Головна
Новини НПП
Механізми громадського контролю
Комунікація з громадськістю
Репрезентативні ділянки
Послуги
Садивний матеріал
Основні дані
Завдання НПП
Законодавство
Природні умови
Рослинність
Ліси
Тваринний світ
Птахи
Об'єкти неживої природи
Путівники
Туристичні маршрути
Публікації про НПП
Джерела інформації
Рекомендовані сайти
Фотогалерея
Відео
Контакти


Резолюція семінару «Обмін досвідом щодо взаємин між місцевими громадами та національними природними парками»

18-19 листопада 2015 року на базі національного природного парку «Синевир» (с. Синевир-Остріки, Міжгірський район, Закарпатська область) за ініціативою Українського товариства охорони птахів (Товариства) в рамках проекту «Збереження карпатських пралісів», впроваджуваного Товариством за участі та фінансової підтримки Франкфуртського зоологічного товариства (Німеччина) відбувся семінар «Обмін досвідом щодо взаємин між національними природними парками та місцевими громадами».

У семінарі взяли участь представники органів місцевого самоврядування Івано-Франківської, Чернівецької, Львівської, Закарпатської областей, населені пункти яких розташовані в межах існуючих територій та у запропонованих для розширення територій національних природних парків, залучених до проекту (Карпатського, «Верховинський», «Гуцульщина», «Зачарований край», «Вижницький», «Черемоський», «Синевир», Ужанського, «Сколівські Бескиди»), представники спеціальних адміністрацій
парків, громадських організацій, науковці, журналісти. Загалом – 45 учасників.
Метою семінару було ознайомлення зацікавлених сторін з позитивним досвідом співпраці спеціальної адміністрації національного природного парку «Синевир» з місцевими громадами та розповсюдження цього досвіду в Карпатському регіоні для посилення природоохоронної спроможності національних природних парків у збереженні пралісів і старовікових лісів Карпат шляхом отримання підтримки діяльності природно-заповідних установ місцевими громадами.
Праліси мають для природи та людини неоціненне значення. Як стійкі лісові екосистеми, які не зазнали значного антропогенного впливу, вони відіграють визначальну роль у забезпеченні стабільності природних комплексів Українських Карпат. Особливо у наш час, коли Карпатські ліси втрачають природну стійкість під впливом глобальних змін клімату та надмірної експлуатації, і це призводить до зростання в регіоні загроз руйнівних стихійних лих у вигляді повенів, зсувів ґрунту, засух.
На семінарі були порушені питання стосовно сучасного стану співпраці національних природних парків з місцевими громадами, представники спеціальної адміністрації національного природного парку «Синевир» поділилися своїм успішним досвідом такої співпраці, були влаштовані екскурсії в населені пункти, які були включені, і наразі пропонуються для включення до складу території національного природного парку «Синевир», де учасники семінару мали змогу поспілкуватися з головами цих сільрад та місцевим населенням.

За результатами семінару учасники досягли згоди з наступних питань:

1. Учасники семінару вважають, що розширення природно-заповідного фонду (далі - ПЗФ) у Івано-Франківській, Чернівецькій, Львівській, Закарпатській областях є не тільки перспективним для туристично-оздоровчого розвитку, а й важливим для підвищення соціально-екологічного та економічного потенціалу Українських Карпат.
2. Учасники семінару відзначили необхідність співпраці установ ПЗФ, підприємств лісового господарства, громад для пошуку компромісу шляхом об’єднання інтересів збереження природного середовища Українських Карпат та економічного розвитку регіону, основу якого складає лісова галузь, для довготривалого соціального благополуччя жителів регіону.
3. Учасники семінару наголосили на важливості проведення широкої просвітницької роботи в регіоні стосовно діяльності спеціальних адміністрацій національних природних парків з метою розвіювання недостовірної інформації щодо діяльності спеціальних адміністрацій парків як таких, що не співпрацюють, а в деяких питаннях ухиляються від співпраці з місцевими громадами (ця інформація стосується тотальної заборони відвідування території, вводення плати за прохід територією на місця випасу свійських тварин, не забезпечення паливними дровами, діловою деревиною, заборони користування недеревними (побічними) лісовими ресурсами (збирання грибів, ягід, лікарських, аромо-пряних трав).).

Учасники семінару вирішили:

1. Сформувати асоціацію національних природних парків Українських Карпат, залучених до проекту (Карпатського, «Верховинський», «Гуцульщина», «Зачарований край», «Вижницький», «Черемоський», «Синевир», Ужанського, «Сколівські Бескиди») та асоціацію громад цих парків.
2. Розробити та підписати тристоронню угоду про співпрацю між сформованими асоціаціаціями національних природних парків, громад парків та Українським товариством охорони птахів (виконавцем проекту «Збереження карпатських пралісів»).
3. Розробити та розпочати поетапне впровадження плану дій щодо ліквідації існуючих та можливих загроз для громад, що проживають в межах національних природних парків.
4. Задля забезпечення своєчасного та ефективного збалансованого використання природного ресурсу місцевими громадами, асоціації громад національних природних парків Українських Карпат звернутися до Міністерства екології та природних ресурсів України з пропозицією впровадження пілотної активності на території пропонованого Мінекології національного природного парку, залученого до виконання проекту, з впровадження механізму спеціального використання природних ресурсів загальнодержавного значення за прямим принципом: заявник ресурсу (орган місцевого самоврядування) - розпорядник ресурсу (спеціальна адміністрація установи природно-заповідного фонду).
5. Рекомендувати Міністерству екології та природних ресурсів України розробити та подати на розгляд до Верховної ради України, Кабінету Міністрів України законопроект в частині врегулювання прав землевласників/землекористувачів на компенсацію у зв’язку з обмеженням господарської діяльності на земельних ділянках, які увійшли до складу територій та об’єктів природно-заповідного фонду, без вилучення з розробленням дієвого механізму фінансової компенсації цих збитків.
6. Учасники семінару просять обласні державні адміністрації (Івано-Франківської, Чернівецької, Львівської, Закарпатської області) забезпечити ефективну діяльність Робочих груп зі зміни меж (розширення) територій національних природних парків звернувши особливу увагу на інтереси територіальних громад національних природних парків та необхідність збереження пралісів і старовікових лісів, що зростають на території областей, і які не мають правового статусу природно-заповідних територій.
7. Учасники семінару висловлюють подяку Українському товариству охорони птахів за природоохоронну ініціативу та Франкфуртському зоологічному товариству за фінансову підтримку проекту «Збереження Карпатських пралісів», і зокрема організацію такого семінару.

Прес-служба НПП "сколівські Бескиди"

Коментарі

Ім’я або нік
Пошта
Сайт