Головна
Новини НПП
Механізми громадського контролю
Комунікація з громадськістю
Репрезентативні ділянки
Послуги
Садивний матеріал
Основні дані
Завдання НПП
Законодавство
Природні умови
Рослинність
Ліси
Тваринний світ
Птахи
Об'єкти неживої природи
Путівники
Туристичні маршрути
Публікації про НПП
Джерела інформації
Рекомендовані сайти
Фотогалерея
Відео
Контакти


Національному природному парку «Сколівські Бескиди» – 16 років

Національному природному парку «Сколівські Бескиди» - 16 років

11 лютого цього року Національному парку «Сколівські Бескиди» виповнилось 16 років. Чи вдалось цій природоохоронні установі пройти процес становлення та виконувати поставлені перед неї завдання? Так, на сьогодні можна твердо сказати, що парк як установа діє і виконує поставлені на нього завдання, тобто: збереження, відтворення і раціонального використання ландшафтів західної частини Українських Карпат з типовими та унікальними природними комплексами, що мають важливе природоохоронне, екологічне, естетичне, освітнє та рекреаційне значення.

Основними досягненнями парку за 16 років є:

1) сформовані служба охорони та трудовий колектив, яким спроможний виконувати поставлені перед парком завдання
2) виготовлені державні акти на право постійного користування землею та винесені межі в натурі
3) розроблений Проект організації території

На сьогоднішній день в парку працює 146 працівників, більшість з них (52 %) розпочали свою діяльність від початку створення парку.

Структурними підрозділами НПП є:

- дирекція (апарат управління),
- науковий відділ,
- відділ лісового господарства, охорони та відтворення екосистем,
- дільниця рекреації та благоустрою,
- відділ обліку та звітності,
- господарська дільниця,
- лісництва – 6, в тому числі 51 лісовий та 11 єгерських обходів.

Велика робота проводилась в усіх напрямках: лісівничому, науковому, еколого-освітньому і рекреаційному. Оскільки парк – це науково-дослідна установа, то наукова діяльність зайняла значне місце в його діяльності. Перші роки – це було здебільшого інвентаризація флори і фауни. За останніми даними наукового відділу, флора парку налічує понад 600 видів судинних рослин. З них до Червоної книги України занесено 40 видів. Серед них волошка карпатська, шафран Гейфелів, пізноцвіт, підсніжник білосніжний, лілія лісова та ін.

На території НПП «Сколівські Бескиди» виявлено також 133 видів рослин, що є рідкісними. Серед них – цибуля переможна безщитник розсатвленолистий блехнум колосистий та ін. Тут зростає майже 200 видів лікарських рослин.

Найбільші площі в парку займають хвойні породи (55.6%). Серед них переважають смерека звичайна та ялиця біла, насадження яких займають, відповідно, 72.6 та 26.3% від площі всіх хвойних деревостанів. Дуже відома, широкому колу, проблема – це всихання смеречників.

Фауна безхребетних має найбільше видове різноманіття серед біоти, проте є найменш дослідженою. Фауна хребетних тварин НПП «Сколівські Бескиди» та його околиць налічує 244 види, в т.ч. 20 видів риб, 12 видів земноводних, 6 видів плазунів, 154 види птахів, 52 види ссавців.

Серед представників іхтіофауни найчисельнішими є форель струмкова, гольян, звичайними видами – підуст, вусач балканський, рибець, рідше трапляються харіус річковий, минь.

Поширеними і чисельними є тритон карпатський і альпійський. Саламандра плямиста є звичайним видом, але в суху, спекотну погоду її виявити важко. Активною стає в сутінках, вночі та зранку, в дощову погоду її можна бачити і вдень.

В орнітофауні НПП «Сколівські Бескиди» налічується 160 види птахів. Тут зареєстровано 120 гніздових видів, з них 56 – осілі й належать переважно до групи дендрофільних птахів. Інші 63 гніздових види є перелітними і полишають на зиму територію парку. Найбільшу кількість видів налічує ряд горобцеподібних– 82 види.

На території виявлено 19 видiв рiдкiсних i зникаючих птахів, занесених до Червоної книги України: скопа, лелека чорний, лунь польовий (орел-карлик та ін.) Це становить майже 13 % від загальної кiлькостi видiв птахiв реґiону i 28 % вiд числа всiх червонокнижних видiв птахiв. Тут також виявлено 2 види, занесені до європейського Червоного списку тварин i рослин, що перебувають пiд загрозою зникнення у світовому масштабi (могильник і деркач).

Основну групу ссавців становлять лісові звірі. З хижаків, занесених до Червоної книги України, на території парку трапляються ведмідь бурий рись, кіт лісовий, борсук, видра.

На території НПП реакліматизований зубр європейський. Наявний досвід свідчить про можливість реакліматизації виду в Карпатах і, зокрема, в Сколівських Бескидах. На виконання програми «Реінтодукції зубра європейського в Сколівських Бескидах» було завезено для перетримки та подальшого випуску в природу 11 зубрів. На сьогоднішній день нараховується 20 особин. За зубрами ведеться постійний контроль з боку науковців, ветеринарів.

Територію НПП «Сколівські Бескиди» населяє етнічна група українців – бойки. У населених пунктах, що належать до зони діяльності НПП, збереглися унікальні за своєю архітектурою церкви так званого «бойківського» стилю. Чимало їх є пам’ятками архітектури місцевого та загальнодержавного значення. На території НПП знаходиться низка археологічних пам’яток та поселень: в околицях с. Крушельниця в урочищі Чертіж – археологічне поселення VІІ-ІІІ ст. до народження Христа; біля с. Сопіт в урочищі Копонь – могильник племені голіградської групи фракійського гальштату VІІ-ІІ ст. до народження Христа; на околиці м.Сколе на березі р.Опір – язичницьке святилище ІХ-Х ст.

Із найдавніших пам’яток Київської Русі біля с. Урич збереглися руїни Давньоруської фортеці «Тустань» XI-XIV ст. Зараз це Державний історико-культурний заповідник «Тустань». На території національного природного парку (на правому березі р. Опір) є могила київського князя Святослава Володимировича.

Цікавою пам’яткою природи є водоспад на р. Кам’янка. Вода широкою завісою спадає з шестиметрової висоти на кам’яні брили, що в хаотичному безладді нагромадились внизу. Унікальним об’єктом на території парку є озеро Журавлине (є ще й інші місцеві його назви – Мертве озеро, Морське око). Знаходиться воно в Сколівському лісництві біля с. Кам’янка. В цьому місці зростає рідкісна для НПП журавлина болотна, цілий ряд видів сфагнових мохів та інших рослин-гігрофілів.

Зараз функціонують і є привабливими для рекреації і туризму рекреаційні пункти, зокрема, «Водоспад на р. Кам’янка», «Колодка», «Павлів потік», «Майдан», «Тустань». Прокладено та промарковано еколого-пізнавальні стежки та маршрути в кількості 11 шт, найпопулярнішими серед них є: «Бучина», «Крокус», «На гору Лопата», «На водоспад», «Долиною річки Кам’янки», «м. Сколе - г. Парашка – с. Майдан». Також на території парку промарковані: 2 кінні маршрути, 1 веломаршрут, 2 автомобільні маршрути. Також на території парку облаштовані 2 туристичні притулки, які можуть приймати одночасно близько 160 особин.

Всього по НПП «Сколівські Бескиди нараховується:

- рекреаційних зон – 5;
- рекреаційних пунктів – 8;
- рекреаційних притулків – 2;
- піших еколого-пізнавальних стежок та маршрутів – 11, загальною протяжністю 110 км.;
- кінних маршрутів - 1, загальною протяжністю – 10 км.;
- веломаршрутів – 1, загальною протяжністю – 9 км.;
- автомобільних маршрутів – 2, загальною протяжністю – 61 км.

Протягом своєї діяльності нацпарком видано:

1) ілюстрацій ний нарис «Об’єкти неживої природи»;
2) буклет спільно з Ялтинським гірсько-лісовим природним заповідником «Природно-заповідні території України»(В.Я. Бандерич, О.М. Мірошніченко);
3) монографію Ліси Національного природного парку «Сколівські Бескиди» (А.М. Дейнека, Л.І. Мілкіна, В.П. Приндак);
4) атлас «Національний природний парк «Сколівські Бескиди».Рідкісні види рослин і тварин» (А.М. Дейнека, В.Я. Бандерич, В.О. Крамарець);
5) монографія «Національний природний парк «Сколівські Бескиди» Тваринний світ» (А.М. Дейнека, В.Я. Бандерич, А.Т. Башта, І.М. Горбань, Л.І. Горбань, В.П. Приндак, П.Б. Хоєцький);
6) буклет «Еколого-пізнавальна стежка «Водоспад» (В.П. Приндак, І.В. Лях);
7) монографію «Національний природний парк «Сколівські Бескиди». Нелісова рослинність» (Лях І.В., Мілкіна Л.І.);
8) фотоальбом „Національний природний парк „Сколівські Бескиди”. (В.Я. Бандерич, І.М. Дума, В.П. Приндак);
9) монографію „Національний природний парк „Сколівські Бескиди”. Раритетний фітогенофонд” (Л.І. Мілкіна, А.М. Дейнека, Приндак В.П.);
10) монографію „Національний природний парк „Сколівські Бескиди”. Корисні рослини”.

Підготовлено до друку монографію „Національний природний парк «Сколівські Бескиди». Ліки на городі”.

Василь Приндак,
заступник директора з наукової роботи
НПП «Сколівські Бескиди»

Коментарі

Ім’я або нік
Пошта
Сайт