Новини НПП

• Геологічні об'єкти
  • Гідрологія
  • Сучасні денудаційні процеси

Одним із основних завдань національного природного парку "Сколівські Бескиди" є охорона, збереження та вивчення природних об'єктів (рослинності, флори, фауни, ландшафтів). Своєрідною основою всього різноманіття біотопів є так звана „ нежива природа " (орографія, геологічна будова, гідрологія та ін.)

Карпати - велика й складна гірська екологічна система, яка впливає на формування клімату значної території як нашої країни так і континенту в цілому. У Карпатах зосереджено більше половини видів флори і фауни країни, а лісові та водні ресурси цього краю здавна визначають розвиток багатьох галузей народного господарства України.

Карпати мають вигляд вигнутої на північний схід дуги, що простяглася від р. Морави до ущелини Залізні Ворота на Дунаї. її довжина близько 1500 км, ширина на північному заході - 240-250 км, в центральній частині - 100-120 км, на південному сході - 350-430 км. Середня висота гір - 800-1200 м. Найбільші гірські масиви і високі вершини знаходяться у Високих Татрах (Словаччина) і Фегерашських горах (Румунія). А найвищою точкою Карпат є гора Герлаховський Штит або Герлаховка (2655 м), розташована в Західних Карпатах.

Карта-схема Карпатського регіону України

Іл.1. Карта-схема Карпатського регіону України (за Г.А.Василевським, 1973)

За однією з версій назва Карпати походить від войовничого народу - карпів, який населяв верхів'я Дністра та басейни рік Прут і Тиса. Карпи неодноразово нападали на Римську імперію, але після 250 року були переселені на римські землі. Відомо, що старогрецький вчений Клавдій Птоломей у II ст. нашої ери згадував про гори під назвою "Карпатес орос", що означає "Скеляста гора".

Карпати - порівняно молода гірська країна, яка виникла в альпійській геосинклінальній зоні протягом 70 млн. років крейдового періоду мезозойської ери та 40,5 млн. років палеогенового періоду кайнозойської ери. Поступово протягом геологічних періодів осадкові породи цементувались і утворили комплекс гірських порід -так званий карпатський фліш. Через це вершини гір округлі і своїм зовнішнім виглядом мало нагадують молоді складчасті гори. Винятком є вершини Горган - круті, гостроверхі із зубчастими піками.

Українські Карпати - це центральна і найбільша частина Східних Карпат, які витягнулись на 280 км з північного заходу на південний схід від витоків р.Сан до витоків р.Серету і займає площу близько 24 тис. км2.

Для рельєфу Українських Карпат характерні асиметричні хребти: їх південно-західні схили більш похилі, ніж північно-східні. Характерною особливістю є те, що і хребти, і основні міжгірські котловини витягнуті з північного заходу на південний схід та складають своєрідну паралельну структуру, прорізану поперечними долинами бурхливих гірських річок. Це середньовисокі гори: середні висоти тут коливаються в межах від 700 до 1500 м, вершини основних хребтів не перевищують 1800 м, а висота найбільшої гори Говерли -2061 м. Карпатські хребти мають багато зручних перевалів: Ужоцький (889 м), Вишківський (941 м), Яблуницький (931 м), Ворітський(841 м) та інші.

Із зовнішньокарпатської фізико-географічної області розпочинаються власне Карпатські гори. Вона простяглася смугою завдовжки 260-280 км з північного заходу на південний схід і складається з ряду асиметричних хребтів.'Долинами річок Зовнішні Карпати розділені на окремі горні масиви: Східні Бескиди, Горгани, Покутсько-Буковинські Карпати, що різняться один від одного геологічною будовою і складом порід.

Бескиди - це північно-західна найнижча частина Зовнішніх Карпат. Вони простягайся від Ужоцького перевалу до річок Опір та Латориця довгими паралельними хребтами. Переважають висоти 800-1000 м, складені переважно пісковиками, тому вершини хребтів округлі, а долини глибокі. На схід вершини стають вищими і Бескиди змінюються Горганами, що простягайся до річки Прут. Це порівняно високі гори (1400-1500 м), вершини яких піднімаються до 1800 м. Хребти простягайся зигзагами, мають численні відгалуження, здебільшого вони короткі, розчленовані поперечними долинами.

Назву Бескиди пов'язують з назвою племені "бессів", які населяли цю місцевість. За іншою версією, назва походить від грецького слова, що означає "пасовисько, пасти, полонина".

Сколівські Бескиди характеризуються більш розчленованим рельєфом з глибокими базисами ерозії (поздовжні хребти мають висоту 1000-1350 м.). Середньогірні Сколівські Бескиди виділяються добре збереженою лісовою рослинністю, у якій на даний час переважають штучні смерекові насадження. На найвищих вершинах (полонина Парашки) трапляються субальпійські угрупування, які внаслідок надмірного паскального навантаження представлені трансформованими варіантами. Частіше верхню межу лісу утворюють високостовбурні букові, смерекові насадження та горобинове криволісся, що свідчить про її вторинний характер.