Екологічна освіта – важливий чинник формування особистості

На сьогоднішній день найактуальніша проблема всіх цивілізованих країн полягає в оптимізації взаємодії суспільства і природи шляхом підвищення рівня екологічної культури населення і, передусім, молоді. Тому входження України у світовий освітній простір висуває підвищені вимоги як до екологічної освіти молоді, так і до професійної підготовки педагогічних кадрів. Увесь комплекс екологічних проблем сучасності потребує нового осмислення, докорінного перегляду екологічної підготовки майбутнього фахівця дошкільного профілю.

Изображение 274

Поряд з іншими функціями, які покладаються на національний природний парк, він повинен забезпечувати організацію екологічної, освітньо-виховної діяльності, сприяти розвитку природоохоронного та екологічного руху, екологічного виховання шкільної та студентської молоді, поширювати нові методики екологічного виховання, розробляти рекомендації з формування екологічної етики й естетики, популяризувати екологічні знання тощо. На виконання поставлених завдань в цій сфері в НПП «Сколівські Бескиди» розроблена програма розвитку еколого-освітньої діяльності на території НПП „Сколівські Бескиди” на період 2010-2016 р.р., головні завдання якої є:
- екологічна освіта шкільної молоді і населення загалом шляхом організації різноманітних видів діяльності безпосередньо в природному середовищі, в світі природи;
- проведення уроків на екологічну тематику та підтримка діяльності екологічних гуртків у школах району;
- залучення шкільної молоді та дорослих, до проведення масових екологічних акцій, конкурсів, вікторин, круглих столів тощо;
- підготовка статей до друку (районній, обласній) пресі;
- організація та проведення екологічних екскурсій маршрутами і екологічними стежками НПП.
Також слід відмітити багаторічну плідну співпрацю з відділом освіти Сколівської РДА. Національний природний парк проводить екологічні заняття в школах району за спеціально розробленими та погодженими у відділі освіти програмами. Одним із шляхів заохочення дітей до творчості, пов’язаної з природою, є різноманітні конкурси (екологічного малюнку для учнів 1-5 класів, твір на природничу тематику для учнів 6-11 класів, на кращу пасхальну писанку, на кращу новорічну композицію) серед учнівської молоді району. Також школярі району залучаються до акції „Майбутнє лісу у твоїх руках”. В рамках акції було проведено ряд заходів, які спрямовані на ознайомлення школярів з особливостями вирощування лісів та веденням лісового господарства, а також на ознайомлення з тим, що таке ліс та його значення для життя людини і навколишнього природного середовища.

100_1998
В рамках співпраці з КЗ ЛОР «ЛОЦЕНТУМ» протягом 2015 року діяв гурток «Основи екологічних знань». Метою діяльності гуртка було формування уявлення про цілісну картину світу, самоорганізацію і саморозвиток природи, пояснення взаємовідносин тваринного, рослинного і антропогенного світів, формування вмінь співвідносити екологічні знання з життєвим досвідом. У 2015-2016 навчальному році діє гурток «Природа нашого краю». На заняттях цього гуртка учні засвоюють знання про типові представники рослин і тварин рідного краю, усвідомлюють значення спостережень за живими об’єктами, засвоюють правила поведінки на природі і формують дбайливе ставлення до рослин і тварин.
З 16 до 19 червня 2015 року на Львівщині на базі Національного природного парку «Сколівські Бескиди» пройшов ІХ Всеукраїнський експедиційно-польовий збір команд юних екологів. На Всеукраїнський експедиційно-польовий збір завітали команди юних екологів із 14 областей України. У рамках заходу під керівництвом учених Львівського національного університету ім. Ів.Франка, інституту екології Карпат НАН України були проведені наукові дослідження біорізноманіття рослинного і тваринного світу Карпат, екскурсії, польові практикуми, фотовиставка, конкурс-захист науково-дослідницьких робіт та тему «Природно-заповідні території України». Всі команди-учасники ІХ Всеукраїнського польового збору отримали подяки ДОН ЛОДА, грамоти НЕНЦУМ, а педагоги - сертифікати учасника та пам’ятні подарунки."

В концептуальну основу еколого-освітньої роботи НПП "Сколівські Бескиди" закладено ідею внутрішньої самоорганізації індивіда в умовах його проживання чи перебування на теренах природно-заповідного фонду, глибокого усвідомлення кожним важливості та значущості нагального вирішення існуючих проблем зі збереження довкілля, власного переконання людини про її особисту причетність та відповідальність за стан природи у своєму населеному пункті, краї чи країні.

Марина Приндак,
інженер з еколого-освітньої роботи