Дослідження стану рукокрилих на природно-заповідних територіях Карпат

Українське товариство охорони птахів (партнер міжнародної природоохоронної асоціації BirdLife International) у співпраці та за фінансової підтримки Франкфуртського зоологічного товариства впроваджує третій етап проекту «Збереження Карпатських пралісів». У рамках реалізації цього проекту одним із важливих питань є дослідження стану рідкісних видів тварин, зокрема, рукокрилих на територіях природно-заповідного фонду та прилеглих ділянках. В останнє видання Червоної книги України (2009) занесені всі види цієї групи ссавців.
IMG_3069

З метою вивчення видового складу, просторового розподілу та біотопічних преференцій рукокрилих на території об’єктів ПЗФ Карпатського регіону на базі національного природного парку,  який є партнером проекту, відбувся тренінг щодо роботи з бет-детекторами.
IMG_3047
В тренінгу взяли участь німецькі експерти по кажанах - Markus Dietz, Olaf Simon, Lotte von Komorski, український експерт Тарас Башта та представники 9-ти національних природних парків, залучених до проекту (НПП «Зачарований край», «Синевир», Ужанський, «Сколівські Бескиди», Карпатський, «Верховинський», «Черемоський», «Гуцульщина», «Вижницький»).
На початку тренінгу було проаналізовано результати отримані за допомогою бет-кодерів за 2015 рік та визначено основні напрямки роботи в 2016 році.
Після завершення теоретичної частини учасники семінару пройшли практичне навчання з акустичного моніторингу кажанів. Німецькі експерти ознайомили учасників навчання з телеметричними приладами за допомогою яких можна проводити роботу по дослідженню кажанів. Ця робота є важка і досить клопітка, але тільки так можна достовірно сказати про видовий склад та чисельність цих видів на певній території.
Тренінг був складним, проте захоплююче цікавим. Адже кажани – це особливі тварини. Цих тваринок (яких у нас звикли називати летючими мишами,) бачила майже кожна людина у наших краях, але ніхто не чув. Це тому, що кажани видають лише ультразвуки високої частоти, і за їх допомогою орієнтуються. Такі особливості екології кажанів значно ускладнюють їх вивчення.
IMG_3072
Пізніше німецькі вчені передали відповідні прилади для проведення досліджень на проектних територіях.

Василь Приндак,

заступник директора з наукової роботи

НПП "Сколівські Бескиди"